SKU:VFD13AMS43EFSAA
VFD13AMS43EFSAA High Power Filtered VFD | Delta
In stock (17 units), ready to be shipped
  • Manufacturer: Delta
  • Product No.: VFD13AMS43EFSAA
  • Product Type: AC Drive
  • Product Origin: CN
  • Payment:T/T, Western Union
  • Weight: 1500g
  • Shipping port: Xiamen
  • Warranty: 12 months
30-Day Return Policy · 12-Month Warranty
  • Fast Delivery
  • 24/7 Support
  • Quality Assurance
Description
Delta MS-300 Series High Power VFD with EMC Filter
Technical Specifications
  • Brand: Delta | Series: MS-300
  • Model: VFD13AMS43EFSAA
  • Supply Voltage: 380-480V 3-Phase
  • Rated Output: 5.5 kW (7.5 HP)
  • Rated Current: 13 A
  • Apparent Power: 9.9 kVA
  • Supply Frequency: 50/60 Hz
  • EMC Filter: Built-in
Performance Features
  • Integrated EMC filter reduces electromagnetic interference
  • High 13A output current for demanding motor loads
  • Energy-efficient operation with only 8W standby loss
  • Broad voltage range supports 380V to 480V systems
  • 9.9kVA apparent power for heavy industrial applications
Operating Conditions
  • Maximum operating temperature: 40°C (104°F)