SKU:IC695PSD040
IC695PSD040 | GE Fanuc PACSystems 18-30VDC Power Module
In stock (19 units), ready to be shipped
  • Manufacturer: General Electric
  • Product No.: IC695PSD040
  • Product Type: Power Supply Module
  • Product Origin: USA
  • Payment:T/T, Western Union
  • Weight: 800g
  • Shipping port: Xiamen
  • Warranty: 12 months
30-Day Return Policy · 12-Month Warranty
  • Fast Delivery
  • 24/7 Support
  • Quality Assurance
Description
GE Fanuc IC695PSD040 PACSystems RX3i Power Supply
The GE Fanuc IC695PSD040 is a 40W DC power supply for PACSystems RX3i. It mounts to slot 0 of the universal backplane. Weight: 0.8 kg (1.76 lb).
Input Specifications
  • Nominal Voltage: 24 VDC
  • Start Voltage Range: 18V to 30V DC
  • Run Voltage Range: 12V to 30V DC
  • Maximum Input Power: 60W at full load
  • Inrush Current: 4A for 100ms maximum
  • Ride Through Time: 10 ms
Output Specifications
  • Total Output Power: 40W maximum
  • +5.1 VDC Output: 0 to 6A (5.0V to 5.2V range, 30W max)
  • +3.3 VDC Output: 0 to 9A (3.1V to 3.5V range, 30W max)
  • +24 VDC Output: For relay output module circuits
  • Ripple: 50 mV
Physical
  • Weight: 0.8 kg (1.76 lb)
  • Slot Assignment: Slot 0 only
  • Wiring Terminals: 14 AWG to 18 AWG
  • Terminal Current: 6A
  • On/Off Switch: Yes (front panel)
Environmental
  • Operating Temperature: 0°C to 60°C
  • Storage Temperature: -40°C to 85°C
Frequently Asked Questions
Q: What is the output power rating of the IC695PSD040?
A: It provides 40W maximum total output power.
Q: What input voltage does this power supply require?
A: It requires 18-30 VDC for start, 12-30 VDC for run (nominal 24 VDC).