SKU:IC754VSI12MTD
GE Fanuc IC754VSI12MTD 12.1 Inch Monochrome Operator Panel
In stock (25 units), ready to be shipped
  • Manufacturer: General Electric
  • Product No.: IC754VSI12MTD
  • Product Type: QuickPanel Operator Interface
  • Product Origin: USA
  • Payment:T/T, Western Union
  • Weight: 6800g
  • Shipping port: Xiamen
  • Warranty: 12 months
30-Day Return Policy · 12-Month Warranty
  • Fast Delivery
  • 24/7 Support
  • Quality Assurance
Description
GE Fanuc IC754VSI12MTD HMI
Technical Specifications
  • Brand GE Fanuc Emerson
  • Model IC754VSI12MTD
  • Weight 6.80 kg (15.00 lbs)
  • Display 12.1-inch Monochrome TFT
  • Resolution 800 x 600 pixels
  • Processor XScale CPU, 300 MHz
  • Memory 32 MB DRAM (expandable to 96 MB)
  • Storage Type 2 Compact Flash slot (512 MB)
  • OS Windows CE
  • Power 12 or 24 VDC, max 48W
  • Interfaces Ethernet 10/100, RS232/485
  • Expansion Genius, DH+, DeviceNet, ProfiBus modules
  • Backlight 50,000 hours (non-replaceable)
  • Enclosure NEMA 4/12/4X, IP65
  • Cut-out Size 302 x 228 x 60 mm
Key Features
  • 12" Monochrome Display High-resolution 800x600 TFT
  • 300 MHz Processor XScale CPU for fast operation
  • Expandable Memory From 32 MB to 96 MB
  • Dual Communication Ethernet and serial ports
  • Protocol Options Genius, DH+, DeviceNet, ProfiBus
  • Robust Build Weight 6.80 kg, IP65 enclosure
  • Long-life Backlight 50,000-hour rating
Installation
  • Panel cut-out: 302 x 228 x 60 mm
  • Connect 12 or 24 VDC power (12-18 AWG cable)