SKU:330905-08-13-10-12-CN
Probe 330905-08-13-10-12-CN | Bently Nevada 3300 NSv
A kan haja (21 guda), a shirye don aikawa
  • Manufacturer: Bently Nevada
  • Product No.: 330905-08-13-10-12-CN
  • Product Type: Proximity Probe
  • Product Origin: USA
  • Payment:T/T, Western Union
  • Weight: 150g
Bayani
Product Details
  • Part Number: 330905-08-13-10-12-CN
  • Model: 3300 NSv Proximity Probe
  • Manufacturer: Bently Nevada
  • Condition: New Original, Factory Sealed
  • Warranty: 12 Months
  • Weight: 14-150 g (0.5-5.3 oz)
Configuration
  • Thread Type: M10X1, without armor
  • Unthreaded Length: 80 mm
  • Case Length: 130 mm
  • Cable Length: 1.0 meter (39 in)
  • Connector: Miniature coaxial ClickLoc, FluidLoc cable
  • Approval: Country Specific (CN)
Electrical Specifications
  • DC Resistance: 4.2 ± 0.5 ohms at 1.0m
  • Linear Range: 1.5 mm (60 mils) from 0.25 to 1.75 mm
  • Recommended Gap: 1.0 mm (40 mils)
  • Scale Factor: 7.87 V/mm (200 mV/mil) +12.5%/-20%
  • Deviation: Less than ±0.06 mm (±2.3 mils)
  • Output: -1 to -13 Vdc
  • Frequency Response: 0-10 kHz: +0, -3 dB typical
Extension Cable
  • DC Resistance: Center 0.220 Ω/m, Shield 0.066 Ω/m
  • Capacitance: 69.9 pF/m typical
Mechanical Specifications
  • Tip Material: Polyphenylene sulfide (PPS)
  • Case Material: AISI 304 stainless steel
  • Cable: 75 Ω coaxial, FEP insulated, FluidLoc
  • Min Bend Radius: 25.4 mm (1.0 in)
  • Seal: Viton O-ring
Torque Specifications
  • Recommended Torque: Finger tight
  • Maximum Torque: 0.56 N•m (5 in•lb)
  • Case Max Rated: 33.9 N•m (300 in•lb)
  • Case Recommended: 11.3 N•m (100 in•lb)
  • First Threads Max: 22.6 N•m (200 in•lb)
  • First Threads Rec: 7.5 N•m (66 in•lb)
Environmental
  • Operating Temperature: -52°C to +177°C (-62°F to +351°F)
  • Storage Temperature: -52°C to +177°C (-62°F to +351°F)
Target Requirements
  • Minimum Flat Target: 8.9 mm (0.35 in) diameter
  • Recommended Target: 13 mm (0.5 in) diameter
Field Wiring
  • Wire Size: 0.2-1.5 mm² (16-24 AWG)
  • With Ferrules: 0.25-0.75 mm² (18-23 AWG)
  • Max Cable Length: 305 m (1000 ft)
Package
  • One 330905-08-13-10-12-CN proximity probe with FluidLoc cable
  • Factory original packaging
  • Documentation included
Shipping
  • Worldwide via FedEx, UPS, DHL
  • Secure packaging guaranteed
FAQs
  • What is FluidLoc cable?
    FluidLoc provides enhanced resistance to fluids and chemicals compared to standard cable.
  • What is the unthreaded length of this probe?
    The 330905-08-13-10-12-CN has an 80 mm unthreaded length and 130 mm case length.