SKU:330907-05-30-10-02-CN
Bently Nevada 330907-05-30-10-02-CN M10X1 Proximity Probe
Ragowar raka'a 10 kaɗai
  • Manufacturer: Bently Nevada
  • Product No.: 330907-05-30-10-02-CN
  • Product Type: Proximity Probes
  • Product Origin: USA
  • Payment:T/T, Western Union
  • Weight: 500g
Bayani
Bently Nevada 330907-05-30-10-02-CN: 3300 NSv Reverse Mount Probe
Ordering Configuration
  • Manufacturer: Bently Nevada
  • Part Number: 330907-05-30-10-02-CN
  • Type: 3300 NSv Reverse Mount Probe
  • Origin: Made in U.S.A
  • Thread: 05-30 = M10X1 threads
  • Length: 10 = 1.0 meter (39 inches)
  • Connector: 02 = Miniature coaxial ClickLoc
  • Approval: CN = Country Specific (China)
Electrical Specifications
  • DC Resistance (1.0m): 4.2 ± 0.5 ohms
  • Linear Range: 1.5 mm (60 mils) from 0.25 to 1.75 mm
  • Recommended Gap: 1.0 mm (40 mils)
  • Output: -1 to -13 Vdc across linear range
Physical Specifications
  • System Weight: 14 to 150 grams (0.5 to 5.3 oz)
  • Probe Tip Material: Polyphenylene sulfide (PPS)
  • Probe Case Material: AISI 304 stainless steel
  • Case Torque Max: 22.6 N•m (200 in•lb)
  • Recommended Torque: 7.5 N•m (66 in•lb)
  • Thread Engagement Max: 15 mm (M10X1)
Environmental Ratings
  • Operating Temp: -52°C to +177°C (-62°F to +351°F)
  • Storage Temp: -52°C to +177°C (-62°F to +351°F)
  • Pressure Seal: Viton O-ring
  • Note: Sustained below -34°C may affect pressure seal
Field Wiring
  • Wire Size: 0.2 to 1.5 mm² (16-24 AWG)
  • With Ferrules: 0.25 to 0.75 mm² (18-23 AWG)