SKU:330101-33-53-10-12-CN
Bently Nevada 330101-33-53-10-12-CN 1.0m FluidLoc Probe
A kan haja (23 guda), a shirye don aikawa
  • Manufacturer: Bently Nevada
  • Product No.: 330101-33-53-10-12-CN
  • Payment:T/T, Western Union
  • Weight: 200g
Bayani
Bently Nevada 330101-33-53-10-12-CN 3300 XL 8mm Probe
Product Overview
  • Manufacturer: Bently Nevada
  • Product Type: 3300 XL 8mm Probe, 3/8-24 UNF thread, without armor
  • Made in: U.S.A.
  • Weight: 0.2 kg (0.44 lbs)
Ordering Information Breakdown
  • 33 - Unthreaded Length: 3.3 inches
  • 53 - Overall Case Length: 5.3 inches
  • 10 - Total Length: 1.0 metre (3.3 feet)
  • 12 - Connector and Cable: Miniature coaxial ClickLoc connector, FluidLoc cable
  • CN - Agency Approval: Country specific approvals
Technical Specifications
  • Maximum Operating Pressure: 800 psi (55 bar)
  • Temperature Rating: -25°C to +70°C (-13°F to +158°F)
  • Output Signal Type: 0-10 VDC or 4-20 mA (selectable)
  • Frequency Response: DC to 10 kHz
  • Humidity Rating: Up to 95% non-condensing
  • Thread Size: 3/8-24 UNF
  • Probe Diameter: 8 mm
Package Includes
  • 1 x 330101-33-53-10-12-CN 8mm probe
  • Documentation
Shipping
  • FedEx, UPS, DHL worldwide shipping
  • Expedited options available
  • Anti-static protective packaging
FAQ
Q: What is the cable length?
A: 1.0 metre (3.3 feet) total length.
Q: What output signals does it support?
A: Selectable 0-10 VDC or 4-20 mA.
Q: What is the temperature range?
A: -25°C to +70°C (-13°F to +158°F).