SKU:330101-00-11-10-02-CN
330101-00-11-10-02-CN | 3300 XL Probe Bently Nevada
A kan haja (16 guda), a shirye don aikawa
  • Manufacturer: Bently Nevada
  • Product No.: 330101-00-11-10-02-CN
  • Product Type: Proximity Probe
  • Product Origin: USA
  • Payment:T/T, Western Union
  • Weight: 323g
Bayani
Bently Nevada 330101-00-11-10-02-CN 3300 XL 8 mm Probe
Bently Nevada 330101-00-11-10-02-CN 3300 XL 8 mm proximity probe. 3/8-24 UNF thread without armor, 1.1 in case length, 1.0 m standard cable.
Product Overview
  • Manufacturer: Bently Nevada
  • Product Type: 3300 XL 8 mm Probe, 3/8-24 UNF thread without armor
  • Made in: U.S.A.
  • Weight: 0.323 kg (11.4 oz)
Configuration Options
  • Unthreaded Length: 00 = 0.0 inches
  • Overall Case Length: 11 = 1.1 inches (28 mm)
  • Total Length: 10 = 1.0 meter (3.3 feet)
  • Connector: 02 = Miniature coaxial ClickLoc connector, standard cable
  • Agency Approval: CN = Country-specific approvals
Technical Specifications
  • Probe Tip Material: Polyphenylene sulfide (PPS)
  • Probe Case Material: AISI 303/304 stainless steel
  • Cable: 75Ω triaxial, FEP insulated
  • DC Resistance (1.0m): 7.59Ω ±0.50
  • Linear Range: 2.0 mm (80 mils), 0.25 to 2.3 mm
  • Incremental Scale Factor (ISF): 7.87 V/mm (200 mV/mil) ±5%
  • Operating Temperature: -52°C to +177°C
  • Case Torque: Max 33.9 N•m, Rec 11.2 N•m
Package Contents
  • 330101-00-11-10-02-CN proximity probe
  • Lock nut
  • Documentation
  • Shipping: FedEx, UPS, DHL
  • 12-month warranty
FAQ
Q: Thread and case length?
A: 3/8-24 UNF thread without armor, 1.1 in case length, 1.0 m cable, ClickLoc connector.
Q: Weight and approvals?
A: 0.323 kg weight. CN option for country-specific approvals.
Q: Temperature range?
A: -52°C to +177°C operating temperature. Standard 3300 XL 8 mm probe.