SKU:2090-CPWM4DF-10AF50
2090-CPWM4DF-10AF50 50m 50A Power Cable Allen-Bradley
A kan haja (26 guda), a shirye don aikawa
  • Manufacturer: Allen-Bradley
  • Product No.: 2090-CPWM4DF-10AF50
  • Product Type: Servo Power Cable
  • Product Origin: USA
  • Payment:T/T, Western Union
  • Weight: 6000g
Bayani
Allen-Bradley 2090-CPWM4DF-10AF50 Heavy Duty Power Cable
Core Specifications
  • Brand & Model: Allen-Bradley 2090-CPWM4DF-10AF50
  • Cable Type: MP-Series Heavy Duty Power Cable
  • Length: 50 meters (±0.1%)
  • Cable Weight: 5.2 kg (net)
  • Shipping Weight: 6.0 kg (packaged)
  • Conductor: 10 AWG pure copper
  • Voltage Rating: 600V AC/DC (1000V surge)
  • Current Capacity: 50A continuous
  • Operating Temp: -60°C to +125°C
Key Features
  • High-capacity 50A continuous current rating
  • Substantial 5.2 kg cable weight for durability
  • Wide -60°C to +125°C operating range
  • Triple-layer XLPE insulation
  • IP69K waterproof rating
  • UL, CE, CSA certified
  • Embedded fiber optic tracer
Package Contents
  • One 2090-CPWM4DF-10AF50 power cable (5.2 kg)
Shipping & Support
  • Shipping: DHL Express, FedEx, UPS
  • Dispatch: Same-day until 5 PM EST
  • Package weight: 6.0 kg
FAQ
What is the primary application?
What are the key durability features?
What does the 10 AWG conductor provide?
The 10 AWG conductor size minimizes voltage drop over the 50m length while safely carrying 50A.