SKU:140DDI85300
140DDI85300 32-Channel DC Input Module Schneider
A kan haja (15 guda), a shirye don aikawa
  • Manufacturer: Schneider
  • Product No.: 140DDI85300
  • Product Type: DC Input Module
  • Product Origin: FR
  • Payment:T/T, Western Union
  • Weight: 295g
Bayani
Schneider Electric 140DDI85300 Discrete Input Module
Technical Specifications
  • Model: Schneider Electric 140DDI85300
  • Platform: Modicon Quantum automation platform
  • Input Type: 32 DC discrete inputs (positive logic/sink)
  • Input Voltage Range: 10...60 V DC
  • Input Groups: 4 groups of 8 channels
  • Response Time: 4 ms (0 to 1 and 1 to 0)
  • Switching Frequency: ≤ 100 Hz
  • Isolation (Group to Bus): 2500 Vrms DC for 1 minute
  • Isolation (Group to Group): 700 Vrms DC for 1 minute
  • Bus Current: 300 mA
  • Power Dissipation: 1 W + (0.25 x points on)
  • Operating Temperature: 0°C to 60°C (32°F to 140°F)
  • Storage Temperature: -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
  • Humidity: 95% non-condensing
  • Weight: 0.295 kg (0.650 lb)
Detailed Input Specifications
  • 12V Input: 5…10 mA, State 1: 9-12V, State 0: 0-1.8V
  • 24V Input: 6…30 mA, State 1: 11-24V, State 0: 0-5V
  • 48V Input: 2…15 mA, State 1: 34-48V, State 0: 0-10V
  • 60V Input: 1…5 mA, State 1: 45-60V, State 0: 0-12.5V
  • Absolute Maximum Voltage: 75 V DC
Certifications & Standards
  • CE, UL 508, CSA C22.2 No 142
  • EN/IEC 61131-2 compliant
  • Class 1 Division 2 hazardous location rated
  • RCM, EAC, Merchant Navy certified
FAQ
Q: How many input channels does this module have?
A: The 140DDI85300 provides 32 discrete DC input channels.
Q: What input voltage range is supported?
A: It supports a wide range from 10V to 60V DC.
Q: Is this module suitable for harsh environments?
A: Yes. It operates from 0°C to 60°C and is rated for Class 1 Div 2 areas.