SKU:VFD1600CP43A-21
Delta VFD1600CP43A-21 CP2000 160kW Drive 310A 247kVA
A kan haja (12 guda), a shirye don aikawa
  • Manufacturer: Delta
  • Product No.: VFD1600CP43A-21
  • Product Type: AC Drive
  • Product Origin: CN
  • Payment:T/T, Western Union
  • Weight: 92000g
Bayani
Product Overview
  • Manufactured by Delta. Series: CP2000. Model: VFD1600CP43A-21.
  • Supply voltage: 380-480 V. Frequency: 50/60 Hz.
  • Power output: 160 kW. Apparent power: 247 kVA.
  • Output current: 310 A. Max temp: 40°C.
  • Weight: 92 kg (203 lbs).
Specifications
  • Model: VFD1600CP43A-21
  • Series: CP2000
  • Supply Voltage: 380-480 V
  • Supply Frequency: 50/60 Hz
  • Power Output: 160 kW
  • Apparent Power: 247 kVA
  • Output Current: 310 A
  • Standby Loss: 259.1 W
  • Max Operating Temp: 40°C
  • Weight: 92 kg (203 lbs)
Dimensions
  • Height: 1100 mm | Width: 400 mm | Depth: 380 mm
Installation
  • Install in ventilated area. Maintain clearance for cooling.
  • Use proper cable sizing for 310A rating.
  • Use lifting equipment due to 92 kg weight.
Includes
  • 1 x VFD1600CP43A-21 drive
  • Documentation
Shipping
  • FedEx, UPS, DHL worldwide. Pallet shipment.
FAQ
Q: Power and current ratings?
A: 160 kW, 310 A, 247 kVA.